טיפול בעובש בקיר

היווצרות של עובש בקיר היא כנראה אחת התופעות הכי לא נעימות שיכולות לתקוף את הבית שלכם – מדובר במפגע אסתטי נראותי בבית, שבהמשך יכול להפוך לסיכון בריאותי עבור יושבי הבית.

הבעיה אולי המשמעותית ביותר היא שמדובר בעניין שמאוד קשה לפתור וככזה, עשוי לחזור על עצמו. בנוסף, הימצאות של עובש בנכס שלכם, צפויה להביא לירידה בערך שלו במידה ואתם מעוניינים למכור אותו. הטיפול בעובש כשלעצמו אף הוא יכול להיות מאתגר – נדרש איתור של מקור העובש, טיפול בבעיה ולבסוף עבודת צביעה של הקיר הנגוע. 

מה גורם להיווצרות של עובש בקירות הבית שלכם?

האמת היא שאין גורם אחד שכנראה הביא לבעיית העובש ממנה אתם סובלים. העובש, הופעת הנקודות השחורות המכוערות האלה על הקירות שרק גדלות עם הזמן שכנראה כבר יצא לכם להכיר, יכול לנבוע ממגוון רחב של סיבות. 

בעיות נזילה

אחת הסיבות המרכזיות להיווצרות של עובש היא הימצאות של נזילה סמויה בקיר הבית שלכם. במצב כזה ישנה דליפה מהצנרת שמביאה לחלחול של המים לקירות וזו גורמת להיווצרות של העובש עם הזמן. אפשרות נוספת היא נזילה מתחת לקירות שעולה במעלה הקיר, שגורמת לעובש שמקורו ברטיבות.

ליקוי באיטום

אפשרות אחרת היא ליקוי באיטום קירות או תקרת הבית שלכם. במצב כזה, מי הגשמים מחלחלים לקירות הבית מבחוץ, יוצרים רטיבות בקירות ואלה לבסוף מצטברים לכדי עובש.

לחות פנימית

לחות בתוך הבית יכולה כשלעצמה לגרום להיווצרות של עובש והדבר יכול לנבוע משלל מצבים בהם התעבות טבעית של אדים על חלון הבית נוכח הפרשי הטמפרטורות או לחילופין הצטברות אדי המים החמים בחדר המקלחת.

איך מאתרים את המקור לעובש?

הפתרון שרבים מאיתנו רואים לנכון להתמודדות עם עובש הוא צביעה פשוטה של כתמי העובש והסתרתם. חשוב להגיד זאת בפשטות – הצביעה לא תעלים את העובש, הוא ללא טיפול בבעיה, הוא צפוי להמשיך לחזור. בשביל לפתור את בעיית העובש צריך למצוא את מקור הבעיה ולטפל בה. במידה ועולה חשד כי מקור הבעיה נובע מבעיות נזילה או ליקוי באיטום, חשוב שתקראו לקבלן איטום שיבחן את מקור הבעיה וידאג לתיקונה בהקדם. במידה ומדובר בבעיית נזילה, ניתן לזהות את הבעיה בצנרת באמצעות מגוון שיטות בהן מצלמה תרמית, מכשיר אקוסטי ואיתור בגז. אלה יאפשרו יחסית בקלות לאתר את המקום המדויק של הנזילה ולאפשר לטפל בבעיה בקלות ומהירות. 

אז איך מטפלים בעובש?

ניתן לחלק את הטיפול בבעיית העובש לשני תרחישים עיקריים – עובש שמקורו ברטיבות חיצונית שנובעת מבעיות צנרת או ליקוי באיטום או לחילופין, לחות בחלל החדר. 

לחות בחלל החדר

נתחיל מהקל. במידה ומדובר בעובש שמקומו בקירות חדר המקלחת, כנראה מקור הבעיה הוא באדי הלחות שנוצרים באופן טבעי במהלך המקלחת הרותחת והמפנקת שלכם. ולכן, הטיפול בעובש יתחיל בלנסות לשמור על שגרה שמאפשרת לחדר המקלחת שלכם להשאר מאוורר. במידה ויש לכם וונטה, הקפידו להפעיל אותה. בנוסף, חשוב לפתוח חלונות בסיום המקלחת וגם בימי החורף הקרים להקפיד על אוורור. בעיה שכזו לא דורשת בהכרח תמיכה של איש איטום – איש צבע יכול במקרים רבים להספיק. 

רטיבות מבחוץ

במידה ואתם חושדים שמקור סימני העובש נובע מבעיית נזילה או ליקוי באיטום, אין מנוס מלהזמין איש איטום שיזהה את מקור הבעיה ובמידת הצורך, אינסטלטור שידאג לתיקון הצנרת. רק לאחר תיקון הבעיה והמתנה של פרק הזמן הנדרש, ניתן יהיה לצבוע את הקיר. 

כמה עולה טיפול בעובש?

מחיר עבודת הטיפול בעובש משתנה בהתאם לסוג הבעיה שגורמת לעובש, מורכבות העבודה וכמות הקירות שעומדים על הפרק. בשביל קצת לסבר לכם את האוזן, מחיר של ניקוי עובש ללא איטום לבדו עומד על 400-800 ש"ח, טיפול נקודתי שדורש גם איטום של סדקים קטנים כבר עולה ל-1500-3000 וטיפול נרחב שדורש תיקון של סדקים גדולים מטפל ל-6000-10000 ש"ח. 

האם אני יכול לטפל בעובש בעצמי?

עקרונית, אפשר. בפועל, אבחנה עצמית של הבעיה וטיפול בה צפוי לא רק שלא לתת מענה, אלא שגם צביעת הקירות תקשה על איש המקצוע לאתר את מקור הבעיה במצב של החמרה. קבלן איטום מקצועי ידע להתאים את חומר האיטום לבעיה ובכך לתת את המענה הטוב ביותר. בנוסף, גם להתאמה של הצבע הנכון לקירות יש משמעות למניעת החזרה של העובש. 

כיוון שמדובר במקרים רבים בעבודה יקרה, יש חשיבות לבחירה של איש מקצוע איכותי שיעניק לכם את התוצאות הטובות ביותר. תקראו ביקורות שהשאירו לקוחות עבר על קבלן האיטום שאתם חושבים להיעזר בו ווודאו שיש לו את ההסמכה הנדרשת לעבודה – קבלן איכותי ומוסמך שזכה לביקורות משבחות בעבר, צפוי לתת מענה איכותי גם לכם.

בהצלחה!

תוכן עניינים